اشتراک گذاری

تعویض حباب و فیلتر پروژکتور

اگر از کاربران دائمی و همیشگی پروژکتورها باشید، حتما می‌دانید که حباب و فیلتر بکاررفته در این دستگاه‌ها، جزو قطعاتی با عمر مفید مشخص هستند و می‌بایست در بازه‌های زمانی مشخص تست و تعویض گردند. از آنجا که این دو سرویس، جزو سرویس‌های معمول مرتبط با پروژکتور هستند، در این مقاله برآن شده‌ایم تا شیوه تعویض حباب و فیلتر پروژکتور را با شما کاربران گرامی به اشتراک بگذاریم.

شما کاربران گرامی می‌توانید با دنبال کردن مراحل شرح داده شده در این مقاله، کار تعویض حباب و فیلتر پروژکتور را انجام دهید. (نکته: در صورت عدم آشنایی با ساختار پروژکتور توصیه می‌شود از باز کردن پروژکتور خودداری کرده و انجام این سرویس را به کارشناسان نمایندگی تعمیر پروژکتور بسپارید).

تعویض حباب و فیلتر پروژکتور

حباب و فیلتر پروژکتور

پیش از پرداختن به شیوه تعویض حباب و فیلتر پروژکتور بد نیست نگاهی به ساختار و کارکرد این دو قطعه داشته باشیم. حباب لامپ، همانگونه که می‌دانید یک قطعه شیشه ای جیوه‌دار است. این قطعه نوری را که ازمغزی لامپ ساطع می شود بازتاب می دهد. درصورتیکه عمر لامپ به پایان برسد و به موقع جهت تعویض آن اقدامی نشود، استفاده بیش از حد آن موجب ترکیدن لامپ و خرد شدن این شیشه جیوه ای می شود که بسیار خطرناک است.

فیلتر پروژکتور نیز قطعه‌ای است که وظیفه پاکسازی هوای وارد شده به پروژکتور و عاری ساختن آن از ذرات گرد و غبار را بر عهده دارد. با توجه به کارکردی که فیلتر پروژکتور دارد، در طول استفاده از پروژکتور نیاز است تا این قطعه در بازه‌های زمانی مشخص، سرویس و یا در صورت نیاز تعویض گردد. در غیراینصورت هوای وارد شده به پروژکتور تصفیه شده نخواهد بود و قطعات موجود در پروژکتور سریع‌تر کثیف خواهند شد.

غالب پروژکتورهای امروزی، فرا رسیدن زمان تمیز کردن پروژکتور را از طریق ارائه پیغام هایی به کاربر اطلاع می‌دهند. این موضوع در پروژکتورهای برخوردار از چراغ ال ای دی (LED) به صورت روشن و خاموش شدن این چراغ ها و یا تغییر رنگ شان اتفاق می‌افتد.

حباب و فیلتر پروژکتور

آموزش تعویض حباب و فیلتر پروژکتور

آموزش مربوط به تعویض حباب و فیلتر پروژکتور که در این بخش ارائه شده است مربوط به پروژکتور NEC NP610 است؛ بنابراین ممکن است با دستگاه شما سازگاری نداشته باشد.

برای شروع ابتدا اتصال پروژکتور به برق را قطع کرده و سیم‌های متصل به آن را جدا کنید. در صورتی که پروژکتور به دیوار وصل نیست فقط کابل دستگاه پخش ویدئو رو جدا کنید. پس از این کار پیچ های بغل پروژکتور را باز کنید تا امکان جدا کردن قاب آن وجود داشته باشد. در ادامه ۲ پیچ لامپ را باز کنید. پس از این کار جعبه چراغ را بالا کشیده و خارج کنید. چراغ جدید را وارد کنید و آن را به آرامی فشار دهید تا در جای خود قرار بگیرد.

آموزش تعویض حباب و فیلتر پروژکتور

پیچ ها را در جای خود قرار دهید و آنها را سفت کنید. پس از این کار قاب پروژکتور را ببندید و پیچ های آن را سفت کنید. برای تعویض فیلتر نیز ابتدا درب فیلتر را باز کنید. (فیلترهای این دستگاه شامل دو فیلتر، احتمالا به رنگ طوسی و سفید باشند). پس از باز کردن درب فیلتر، فیلتر قدیمی را خارج کنید و فیلتر جدید را در زیر گیره ها جا بزنید. درب فیلتر را ببندید. (فیلتر دیگر نیز همین روش تعویض شود).

پس از طی این مراحل و تعویض حباب و فیلتر پروژکتور، بهتر است حباب جدید را تست کنید و تایمر را بر روی عدد صفر تنظیم کنید. کابل پروژکتور را وصل کنید و دستگاه را روشن کنید. در صورت عدم نمایش تصویر توسط پروژکتور، با هدایت فلش ها در منوی پروژکتور، گزینه reset را پیدا کنید. به سمن پایین حرکت کنید و گزینه‌ی clear lamp hours را پیدا کنید. در صورت عوض کردن فیلترها گزینه clear filter hours را انتخاب کنید. در نهایت به قسمت info بروید تا از درستی و تکمیل کار تعویض حباب و فیلتر پروژکتور مطمئن گردید.

انتخاب گزینه reset

نمایندگی تعمیرات پروژکتور

نمایندگی تعمیرات پروژکتور ارائه دهنده تمامی خدمات مرتبط با بازسازی، تعمیر، بازیابی، سرویس و گردگیری پروژکتورهای موجود در بازار است. خدمات ارائه شده در این مرکز محدود و منحصر به دستگاهی خاص نیست و تمامی پروژکتورهای ایسر ، NEC ، کانن، پاناسونیک و … را شامل می گردد. نمایندگی تعمیرات پروژکتور واحدهای تعمیرات تخصصی انواع پروژکتور را با تیمی از باتجربه ترین مهندسین و  متخصصین تعمیرات راه اندازی نموده است. این واحد با بهره گیری از سال ها تجربه در امر تعمیرات سخت افزار و استفاده از بروزترین تجهیزات الکترونیکی، کلیه تعمیرات سخت افزاری انواع پروژکتور را با قطعات اورجینال و مناسب ترین هزینه به مشتریان عزیز ارائه می دهد.

4/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩