اشتراک گذاری

آموزش نصب ویدئو پروژکتور

ویدئو پروژکتورهای امروزی ابزاری کاربردی برای آموزش مدرن و برگزاری سخنرانی های مهم هستند. این تجهیزات در انواع و اقسام مختلفی تولید می شوند. اما به طور نسبی دارای یک پروسه ی نصب واحد می باشند. نصب ویدئو پروژکتور مسئله ی با اهمیتی است که باید به درستی شکل گیرد. متاسفانه بسیاری از کاربران عادی با طریقه ی راه اندازی پروژکتور آشنا نبوده و در فرآیند نصب اشتباه می کنند. این پروسه کار چندان سختی نیست. ادامه این مطلب را از دست ندهید تا به شما بگوییم چگونه باید مراحل راه اندازی پروژکتور را طی کنید.

نصب ویدئو پروژکتور

شرایط محیطی و نصب ویدئو پروژکتور

برای نصب ویدئو پروژکتور فاکتورهای محیطی بسیاری را باید رعایت کنید. در این میان فاصله ی پروژکتور تا پرده ی نمایش مهم ترین فاکتور است. نصب بر روی میز یا سقف بستگی به نوع و مدل پروژکتور شما دارد. برخی از پروژکتورها از فاصله ی کم می توانند تصاویر را به نمایش بگذارند. بهتر است آن ها را بر روی میز قرار دهید. برخی دیگر نیز برای نمایش درست تصاویر نیازمند فاصله ی زیادی هستند. شدت نور هم مسئله ی تعیین کننده ای در استفاده از تکنولوژی پروژکتورهاست.

گاهی یک پروژکتور قدرت نمایش در اتاق پر نور را ندارد و باید در جایی نصب شود که بتوانید نور وارد بر اتاق را در طول روز هم کنترل کنید. چنین معیارهایی را هنگام خرید پروژکتور بررسی نمایید تا اگر دستگاه شما شامل خدمات نصب در محل نیست، بتوانید مراحل راه اندازی آن را عهده دار شوید. البته همواره امکان بهره گیری از خدمات نمایندگی تعمیرات ویدئو پروژکتور نیز وجود دارد.

تعیین دقیق میزان فاصله ی پروژکتور از صفحه نمایش

همان طور که در بخش قبلی عنوان شد، میزان فاصله ی پروژکتور از صفحه نمایش به راحتی کیفیت تصاویر را در کنفرانس های شما تحت تاثیر قرار می دهد. این فاصله را گاهی بسیاری از نصاب ها هم به صورت چشمی با جا به جا کردن و جلو و عقب بردن ساده ی دستگاه روشن به دست می آورند. اما اگر پروژکتور مورد نظر یک دستگاه حرفه ای بزرگ و سنگین باشد، این راه نمی تواند کارساز باشد.

در چنین شرایطی می توانید از معیاری به نام Throw Ratio یا ضریب بزرگنمایی لنز پروژکتور استفاده کنید. ضریب بزرگنمایی حاصل تقسیم فاصله پرده تا پروژکتور بر طول تصویر تشکیل شده روی پرده است. بنابراین با اطلاع از ضریب بزرگنمایی لنز پروژکتور می توانید به راحتی به ازای پرده ای با پهنای مشخص، فاصله ی مناسب را انتخاب کنید. برای مثال اگر پرده ی نمایش دارای پهنای 2 متری باشد و ضریب بزرگنمایی نیز بر روی عدد 2 قرار گرفته باشد، فاصله مناسب پرده تا پروژکتور 4 متر است.

طریقه ی نصب پروژکتور به سقف

در هنگام نصب ویدئو پروژکتور به سقف نیز مسلما با پیش نیازهای جانبی خاصی رو به رو هستید. اولین مسئله پایه اتصال پروژکتور به سقف است. این پایه سقفی یکی از ملزوماتی است که باید دقیقا بر اساس ارتفاع سقف و مدل پروژکتور خریداری شود. در واقع می بایست برای خرید صحیح پایه ی سقف اندازه محیطی که قرار است در آنجا پروژکتور نصب شود را به فروشنده ارائه کنید. این محیط می تواند ویژگی های یک اتاق همایش بزرگ یا یک کلاس کوچک با سقف کوتاه را داشته باشد.

برای هر یک از این مکان های ذکر شده پایه ی جداگانه ای وجود دارد. این پایه ها از در دو طرف برای اتصال به سقف پیچ می شوند.  بسیاری از پایه ها برای شما امکان تنظیم درجه شیب را هم فراهم می سازند. در محکم کردن پیچ های پایه دقت بسیاری داشته باشید تا خطر سقوط پروژکتور از بین برود.

اتصال کابل های پروژکتور و برقراری ارتباط رایانه ای

برای نصب ویدئو پروژکتور 2 کابل اصلی لازم است:

  • کابل برق
  • کابل انتقال دیتاهای رایانه

فراموش نکنید که جهت اتصال کابل برق به پروژکتور از محافظ استفاده کنید. ویدئو پروژکتور ساختار حساس و آسیب پذیری دارد که در اثر نوسان ولتاژ ممکن است دچار سوختگی شود. برای انتخاب کابل دیتا نیز اغلب اوقات گزینه های بسیاری پیش روی شماست. کابل های HDMI ،VGA ، کامپوننت و کامپوزیت رایج ترین رابط های دیتا برای پروژکتورها هستند. کامپوننت ها و کامپوزیت ها معمولا برای سیستم های قدیمی کاربرد دارند. پس از اتصال یکی از کابل های دیتا کافی است دکمه Power را بزنید.

 طولی نخواهد کشید که پروژکتور کابل دیتای متصل شده را شناسایی می کند. این شناسایی معمولا به صورت اتوماتیک انجام خواهد شد. اما اگر پس از روشن بودن کامپیوتر و پروژکتور و اتصال صحیح کابل ها، تصویر نمایان نشد؛ از طریق دکمه Source یا Input نوع کابل ورودی را مشخص کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با نمایندگی تعمیرات ویدئو پروژکتور تماس حاصل فرمایید.

هزینه نصب ویدئو پروژکتور 

هزینه نصب ویدئو پروژکتور به عوامل مختلفی بستگی دارد که می توان به برند و مدل پروژکتور، نوع نصب ویدئو پروزکتور که چهار نوع نصب وجود دارد که شامل نصب رو به جلو، نصب عقب، نصب جانبی یا side installation و نصب سقفی می شود، اندازه پرده صفحه نمایش، میزان کابل کشی اشاره کرد.

5/5 (2 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید