اشتراک گذاری

اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور

نمی‌توان نقش سینمای خانگی را در لذت‌بخش بودن تماشای فیلم‌ها و سریال‌های مختلف انکار کرد اما سینما خانگی در ایجاد این احساس لذت‌بخش تنها نیست. خیلی وقت است که دستگاه‌های ویدئو پروژکتور نیز پا به عرصه رقابت گذاشته‌ و خودشان را نشان داده‌اند. درواقع دستگاه ویدئو پروژکتور با اتصال به لپ تاپ یا کامپیوتر و دریافت تصاویر دیجیتالی آن‌ها را در ابعاد بسیار بزرگ و باکیفیت بالا بر روی پرده یا دیوار نمایش می‌دهد.

بنابراین می‌توان چندین برابر از حس لذت تماشای فیلم با سینما خانگی را در ویدئو پروژکتور تجربه کرد. البته کاربرد ویدئو پروژکتور تنها به تماشای فیلم و سریال در منزل محدود نمی‌شود، بلکه از این دستگاه در تمامی سالن‌های همایش‌، کنفرانس، سمینار، کلاس‌های مدارس و دانشگاه‌ها نیز استفاده می‌شود. اگر شما هم قصد دارید با اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور، محتوای لپ تاپ خود را در ویدئو پروژکتور مشاهده کنید اما نمی‌دانید دقیقا چطور باید این کار را انجام دهید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور

مزیت‌های اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور

همانطور که می‌دانید یکی از ویژگی‌هایی که موجب شده استفاد از ویدئو پروژکتور اینچنین مورد استقبال قرار بگیرد، نمایش محتوا در ابعاد خیلی بزرگ است. علاوه‌بر این ویدئو پروژکتور تصاویر را با کیفیت بسیار بالایی به نمایش می‌گذارد. بنابراین می‌توانید با اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور با یک تیر دو نشان بزنید؛ به گونه‌ای که تصاویر باکیفیتی را در ابعاد بزرگی تماشا کنید.

آموزش نحوه اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور

اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور با سیم

1. جهت اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور از طریق کابل، ابتدا باید پورت‌های یکسان در هر دو دستگاه را پیدا کرد و متناسب با آن‌ از کابل مشخصی استفاده کرد. درواقع با استفاده از سه نوع کابل شامل: کابل HDMI، کابل VGA و کابل DVI می‌توان لپ تاپ را به ویدئو پروژکتور متصل کرد. معمولا اکثر لپ تاپ‌ها و پروژکتورها دارای پورت VGA هستند؛ از این‌رو رایج‌ترین روش برای وصل کردن لپ تاپ به ویدئو پروژکتور استفاده از کابل VGA است.

البته تمامی لپ تاپ‌ها و پروژکتورها از کابل HDMI نیز پشتیبانی می‌کنند؛ از این‌رو می‌توان از کابل HDMI نیز برای اتصال ویدئو پروژکتور به لپ تاپ استفاده کرد. منتهی هر لپ تاپی از پورت DVI برخوردار نیست؛ بنابراین نمی‌توان همیشه از این کابل استفاده کرد. در کل بهتر است برای اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور از کابل HDMI استفاده کنید؛ چراکه هم صوت و هم تصویر را با کیفیت بالایی انتقال می‌دهد. اولویت دوم را برای وصل کردن لپ تاپ به ویدئو پروژکتور، استفاده از کابل DVI قرار دهید؛ چراکه کابل DVI نسبت به کابل VGA تصویر واضح‌تری ارائه می‌دهد.

2. پس از پیدا کردن پورت‌های یکسان در هر دو دستگاه و انتخاب نوع کابلی که قرار است از آن استفاده کنید، هر دو دستگاه را خاموش کنید. سپس کابل مورد نظر را به لپ تاپ و ویدئو پروژکتور متصل کرده و هر دو دستگاه را روشن کنید.

3. اکنون نوبت به همگام‌سازی لپ تاپ و پروژکتور است. پروسه همگام‌سازی در سیستم‌عامل‌های مختلف، متفاوت است. به گونه‌ای که باید برای اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور در ویندوز 7 و 8 کلید Fn را با یکی از کلیدهای F3، F4، F5، F8 یا F9 متناسب با مدل لپ تاپتان نگه دارید. برای وصل کردن لپ تاپ به ویدئو پروژکتور در ویندوز 10 می‌توانید کلیدهای ترکیبی Windows Key و P را نگه دارید.

4. با نگه داشتن کلیدهای ترکیبی که به آن‌ها اشاره کردیم، پنجره‌ای با چندین گزینه به شما نمایش داده می‌شود که باید گزینه Duplicate را از میان آن‌ها انتخاب کنید. در واقع گزینه Duplicate امکان تماشای تصویر بر روی صفحه نمایش لپ تاپ و ویدئو پروژکتور را به شما می‌دهد.

اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور بدون سیم

جهت اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور بدون سیم می‌توان از روش‌های متعددی استفاده کرد اما رایج‌ترین آن‌ها روش miracast است. به همین دلیل در ادامه آموزش اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور به بررسی این روش می‌پردازیم.

روش miracast، روشی است که مبتنی بر Wi-Fi Direct می‌باشد. برخی از دستگاه‌های هوشمند اندرویدی از این روش برای اتصال به ویدئو پروژکتور پشتیبانی می‌کنند. البته لازم است اشاره کنیم که دستگاه‌هایی که مبتنی بر سیستم عامل iOS هستند از این‌ روش برای وصل شدن به ویدئو پروژکتور پشتیبانی نمی‌کنند. علاوه‌بر این تنها لپ تاپ‌هایی از این روش پشتیبانی می‌کنند که سیستم عامل آن‌ها ویندوز 8.1 و 10 باشد. بنابراین اگر سیستم عامل لپ تاپ شما ویندوز 8.1 یا 10 است، ادامه این آموزش را دنبال کنید.

اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور با miracast در ویندوز 10

1. ابتدا ویدئو پروژکتور را روشن کنید و ورودی را بر روی گزینه اتصال بی‌سیم قرار دهید.

2. وارد بخش تنظیمات یا Settings لپ تاپ خود شوید.

3. از بخش Devices، گزینه Add Devices را انتخاب کنید.

4. سپس از منویی که برای شما باز می‌شود، دستگاه ویدئو پروژکتور را انتخاب کنید.

بخش Devices، انتخاب گزینه Add Devices

اتصال لپ تاپ به ویدئو پروژکتور با miracast در ویندوز 8.1

1. مانند قبل ویدئو پروژکتور را روشن کرده و ورودی را بر روی گزینه اتصال بی‌سیم قرار دهید.

2. وارد بخش تنظیمات یا Settings لپ تاپ خود شوید.

3. از بخش Project، گزینه Add Wireless Display را انتخاب کنید.

4. سپس از منویی که برای شما باز می‌شود، دستگاه ویدئو پروژکتور را انتخاب کنید.

بخش Project، انتخاب گزینه Add Wireless Display

با استفاده از کابل لپ تاپ را به پروژکتور در ویندوز 11 وصل کنید


لپ تاپ را با استفاده از کابل HDMI به پروژکتور وصل کنید. اکثر لپ‌تاپ‌های ویندوز 11 دارای گزینه خروجی صفحه نمایش HDMI هستند. بنابراین، می توانید از کابل HDMI برای اتصال لپ تاپ به پروژکتوری که از اتصال بی سیم پشتیبانی نمی کند استفاده کنید. به محض اتصال لپ تاپ به پروژکتور، می توانید شروع به ارائه محتوای خود کنید. اگر نیاز به تنظیم تنظیمات نمایش دوگانه دارید، می توانید به تنظیمات (Windows + I) > System > Display > منوی Duplicate this displays بروید. اکنون، یکی از گزینه های نمایش دوگانه زیر را انتخاب کنید:

  • Extend these displays
  • Show only 1
  • Show only 2

نمایندگی تعمیرات تخصصی پروژکتور

بازسازی، تعمیر، بازیابی، سرویس و گردگیری پروژکتورها، خدماتی ویژه‌ای هستند که توسط نمایندگی تعمیرات پروژکتور به کاربران این دستگاه ارائه می‌شوند. بارزترین ویژگی نمایندگی پروژکتور این است که خدمات این مرکز محدود به مدل یا برند خاصی نیست. بنابراین کاربران تمامی دستگاه‌های پروژکتور می‌توانند از خدمات تعمیر تخصصی این مرکز بهره‌مند شوند.

3.6/5 (18 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩