اشتراک گذاری

علت تار بودن تصویر پروژکتور چیست؟

تار بودن تصویر پروژکتور از جمله ایرادات شایعی است که در استفاده از این دستگاه مشاهده شده است. ویدئو پروژکتور یا ویدئو فراتاب دستگاهی است که برای نمایش تصاویر روی یک پرده یا دیوار سفید استفاده می‌شود. کاربرد بیشتر ویدئو پروژکتورها در امر آموزش بوده و در مدارس، دانشگاه و سایر مراکز آموزشی از آن استفاده می‌شود.

همچنین بسیاری از ادارات نیز در روند فعالیت خود، برای راحتی و انتقال بهتر دستورالعمل‌ها از این وسیله پرکاربرد استفاده می‌کنند. با این حال همانند سایر وسایل الکتریکی ممکن است برخی ایرادات فنی در آن بروز کند. کدر شدن تصویر از جمله مشکلات رایج است که زمان خروجی نمایش روی می‌دهد و شما نمی‌توانید تصویر را واضح ببینید. در ادامه با ما همراه باشید تا به علت تار بودن ویدئو پروژکتور پاسخ دهیم؟

تار بودن تصویر پروژکتور

تار بودن تصویر پروژکتور به چه دلیل اتفاق می‌افتد؟

چند دلیل احتمالی برای تار شدن تصویر پروژکتور وجود دارد: کثیفی لنز و نشستن گرد و خاک بر روی لنز، دستکاری تنظیمات سطح روشنایی پروژکتور، ضعیف شدن و به پایان رسیدن عمر لامپ پروژکتور، عدم انجام سرویس‌های دوره‌ای پروژکتور. البته قبل از آنکه به تار بودن تصویر پروژکتور خود شک کنید، از کیفیت سطح پرده نمایش مطمئن شوید.

گاهی ممکن است مشکل از پرده‌ای باشد که تصویر پروژکتور روی آن نمایش داده می‌شود. کثیفی و یا بی‌کیفیت بودن این قسمت نیز در کدر بودن تصویر پروژکتور تأثیرگذار است. اگر مشکل از پرده نباشد، باید موارد بالا را بررسی کنید و راه حل مناسب را برای رفع تاری تصویر پروژکتور به کار ببرید.

راه حل رفع تار بودن تصویر پروژکتور

برای رفع تاری تصویر ابتدا پروژکتور را خاموش و روشن کنید. راه حل دیگر تمیز کردن لنز پروژکتور می‌باشد. برای تمیز کردن لنز از یک پارچه نرم، خشک و بدون پرز استفاده کنید. در صورتی که هنوز تصویر پروژکتور کدر بود، همه کابل ها به جز کابل برق را از پروژکتور جدا کنید تا ببینید آیا صفحه آبی با لوگوی دستگاه مورد نظر دیده می شود یا این که تصویر تار یا محو است. اگر تصویر به قدر کافی شفاف و واضح باشد، سعی کنید کابل‌ها را عوض کنید و یا از یک منبع ویدئویی دیگری استفاده کنید. شما می‌توانید برای رفع تار بودن تصویر پروژکتور، آن را ریست کنید. اگر دستگاه شما قابلیت ریست کردن داشته باشد، در توضیحات دفترچه راهنما آمده است.

تعویض لامپ پروکتور آخرین مرحله‌ای است که باید برای رفع سیاهی تصویر پروژکتور انجام شود. جهت انجام این کار باید لامپ کم نور را با یک لامپ سالم تعویض کرد. تعویض لامپ نیاز به تخصص کارشناسان این حرفه دارد. البته ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت است که سایر مراحل این کار نیز نیاز به تخصص بالایی دارد. پس اگر می‌خواهید به تنهایی اقدام به رفع تاری تصویر پروژکتور کنید، باید بدانید که بدون شناخت و تخصص در این زمینه ممکن است به دستگاه آسیب دیگری وارد کنید. جهت جلوگیری از این کار، آن را به تعمیرکاران مجاز دستگاه پروژکتور بسپارید.

تنظیم وضوح تصویر در ویدئو پروژکتور

برای تغییر وضوح صفحه نمایش در لپ تاپ و کامپیوتر جهت رفع مشکل تار بودن تصویر پروژکتور مراحل زیر را دنبال کنید:

در قدم اول به [Settings] > [System] > [Display] بروید و نوار لغزنده را در زیر [Change the size of text, apps, and other items] در بخش [Scale and layout] روی 100% تنظیم کنید. سپس وضوح صفحه نمایش سیستم خود را طوری تنظیم کنید که با وضوح پروژکتور در [Resolution] مطابقت داشته باشد.

اینو بخون حتما به کارت میاد : علت کم نور شدن ویدئو پروژکتور

نمایندگی تعمیرات پروژکتور

اگر تار بودن تصویر پروژکتور شما را آزار می‌دهد، یا اینکه قطعات دیگر این دستگاه مانند حباب، فیلتر، لنز و… با مشکل فنی روبرو شده‌اند، وقت آن رسیده است که به مرکز نمایندگی تعمیرات پروژکتور مراجعه کنید. اگر گذری به مراکز تعمیراتی داشته باشید متوجه می‌شوید افراد زیادی درباره پروژکتورها و نحوه عملکرد آنها اطلاعات دقیقی ندارند. بنابراین، شناخت دقیق از این وسیله و قطعات به کار رفته در آن پارامتر مهمی برای تعمیر آن به حساب می‌آید.

نمایندگی تعمیرات ویدئو پروژکتور در مرکز سخت افزار ایران، افرادی را گزینش کرده که دارای تجربه بالا در خصوص تعمیرات پروژکتور هستند. در ضمن این افراد در طول اشتغال، در کلاس‌های آموزشی ملی و بین المللی، جهت فراگیری متد روز و تعمیرات قطعات جدید به طور مرتب حضور دارند. طبیعتاً اگر شما بخواهید یک مرکز غیرمجاز و یک مرکز مجاز تعمیرات پروژکتور را برای تعمیر دستگاه خود انتخاب کنید، به نمایندگی رسمی آن اعتماد بیشتری خواهید کرد.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که پروژکتور شما هر چند وقت یکبار نیاز به تعمیرات دوره‌ای دارند و جهت سرویس آنها باید اقدام کنید. با تماس یا حضور در نمایندگی تعمیرات پروژکتور، دستگاه خود را در مرکز و یا با اعزام کارشناسان به محل سکونت شما، سرویس کنید.

4.5/5 (2 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩