اشتراک گذاری

علت کم نور شدن ویدئو پروژکتور

کم نور شدن ویدئو پروژکتور همان بی رنگ شدن تصاویر در ویدئو پروژکتور است. اگر ویدئو پروژکتور شما نیز کم نور شده است ؛ راه کارهای گوناگونی برای رفع این مشکل وجود دارد البته ابتدا باید مشخص شود که این مشکل به چه دلیلی اتفاق افتاده است. کم نور شدن پروژکتور می تواند دلایل مختلفی از مشکلات اجزای داخلی تا مشکلات بیرونی و غیر مرتبط با دستگاه ، داشته باشد ؛ که ما در این مقاله از نمایندگی تعمیرات پروژکتور سعی داشته ایم به همه ی آنها اشاره کنیم.

کم نور شدن ویدئور پروژکتور

اینو بخون حتما به کارت میاد 👈 رفع مشکلات رنگ تصاویر در پروژکتور

بررسی دلایل کم نور شدن ویدئو پروژکتور

1. میزان نور محیط

یکی دیگر از دلایل کم نور شدن ویدئو پروژکتور ، میزان نور محیط است. زمانی که نور محیط کم بوده و یا نور متضادی در محیط به کار رفته ، عملکرد ویدئو پروژکتور ضعیف تر می شود. بنابراین برای رفع این مشکل بهتر است که میزان روشنایی پروژکتور خود را با خاموش کردن سایر چراغ های اتاق و جلوگیری از ورود نور طبیعی از پنجره ، تنظیم کنید.

2. رنگ صفحه نمایش

یکی دیگر از مواردی که می توان در علت کم نور شدن ویدئو پروژکتور به آن اشاره کرد. رنگ صفحه نمایش است. اگر  از دیوار برای نمایش تصویر دستگاه خود استفاده می کنید بنابراین رنگ دیوار می تواند باعث کم نور شدن پروژکتور شما شود. در واقع اگر رنگ دیوار کمی تیره باشد و کاملا سفید نباشد ، باعث ایجاد چنین مشکلی در دستگاه می شود. برای اینکه از سفیدی رنگ دیوار مورد استفاده اطمینان حاصل کنید.

می توانید ویدئو پروژکتور را در یک اتاق دیگر با همان فاصله از دیوار تست کنید و یا اگر امکان جابه جایی دستگاه را ندارید می توانید چند ورق کاغذ یا مقوای سفید مقابل ویدئو پروژکتور خود قرار داده و تصویر را با قبل از آن مقایسه کنید. به طور کلی بهترین روش برای رفع مشکل کم نور شدن ویدئو پرژکتور ، استفاده از یک پرده سفید برای نمایش است.

3. ضعیف شدن لامپ دستگاه

یکی دیگر از دلایل کم نور شدن ویدئو پروژکتور ، ضعیف شدن لامپ آن است. اگر برای مدت طولانی است که از یک ویدئو پروژکتور لامپی استفاده می کنید احتمالا زمان آن رسیده که لامپ دستگاه خود را عوض کنید. انجام این کار بسیار ساده بوده و خودتان هم می توانید تعویض لامپ پروژکتور را انجام دهید.

4. فاصله ویدئو پروژکتور از صفحه نمایش

از موارد دیگری که می توان برای علت کم نور شدن ویدئو پروژکتور بدان اشاره کرد ، میزان فاصله دستگاه از صفحه نمایش است. ویدئو پروژکتور هم مانند وسایل نوری دیگر در فواصل دورتر ، نور را با قدرت کمتری ارسال می کند. بنابراین برای اینکه مطمئن شوید میزان این فاصله از صفحه نمایش برای دستگاه شما چند است باید به سایت بند و مدل مربوطه یا دفترچه راهنمای دستگاه خود مراجعه کنید. به طور کلی برای رفع این مشکل باید ویدئو پروژکتور را به دیوار نزدیک تر کنید.

5. تنظیمات Eco-Mode

حالت اکو می تواند میزان گرم شدن دستگاه ، روشنایی لامپ ، صدای فن  و میزان کارکرد ویدئو پروژکتور را کاهش دهد. این ویژگی باعث صرفه جویی در مصرف برق و عمر لامپ می شود. در حالی که در وضعیت معمول ویدئو پروژکتور بر روی حداکثر روشنایی لامپ تنظیم شده است . بنابراین فعال بودن این گزینه در تنظیمات دستگاه می تواند یکی دیگر از دلایل کم نور شدن ویدئو پروژکتور باشد و برای غیر فعال کردن آن باید به سراغ منوی تنظیمات دستگاه خود بروید.

خواندن این مقاله پیشنهاد می شود : علت تار بودن تصویر پروژکتور چیست؟

6. تنظیمات Auto Iris

یکی دیگر از دلایل کم نور شدن ویدئو پروژکتور ، فعال شدن تنظیمات Auto Iris در دستگاه است. این تنظیمات باعث می شود تا روشنایی دستگاه با توجه به به صحنه نمایش داده شده تنظیم شود. به طور مثال در نمایش تصاویر تاریک ، این تنظیمات نور کمتری را به دستگاه وارد کرده تا سیاهی عمیق تری را در صفحه نمایش ایجاد کند. در مقابل اگر رنگ روشن تری برای نمایش وجود داشته باشد ، این تنظیمات با عبور نور بیشتر ، کیفیت رنگ بهتر و دقیق تری را ارائه می دهد.

تنظیمات Auto Iris بیشتر زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که کاربر می خواهد در یک فضای باز از ویدئو پروژکتور استفاده کند و بهتر است برای محیط های بسته این تنظیمات را از طریق منوی دستگاه و به کمک ریموت کنترل آن ، غیر فعال کنید.

Rate this post

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩