اشتراک گذاری

رفع مشکلات رنگ تصاویر در پروژکتور

رنگ تصاویر موضوع بسیار مهمی در پروسه ی استفاده از ویدئو پروژکتورهای مختلف است. اگر رنگ تصاویر کمبود خاصی داشته باشد، استفاده از پروژکتور دشوار می شود. در چنین مواقعی ارائه کنفرانس کاملا بی فایده است. البته گاهی این مشکل طبیعی بوده و شدت زیادی ندارد. به هرحال نمایندگی تعمیرات پروژکتور روزانه به ترمیم و بازیابی ویدئو پروژکتورهایی می پردازد که کاربران از خرابی رنگ آن ها شکایت می کنند. این مراحل بازیابی کاملا براساس پارامترهای استاندارد انجام شده و دارای گارانتی می باشند. حال سوال اینجاست که چه زمانی باید برای تعمیر مشکلات رنگ در تصاویر پروژکتور اقدام کرد؟ چه نوع تغییر رنگی اصلا در ویدئو پروژکتورها نیاز به تعمیر دارد؟ با ما باشید تا پاسخ این سوالات را بیابید.

مشکلات رنگ در تصاویر پروژکتور

چگونه خرابی رنگ تصاویر پروژکتور را برطرف کنیم؟

مراجعه برای تعمیر مشکلات رنگ در تصاویر پروژکتور در صورتی ضروری است که نتوان با راهکارهای ساده ای چون گردگیری کیفیت پروژکتور را بازیابی کرد. متاسفانه در اغلب موارد کاربر ویدئو پروژکتورهای مختلف، بررسی ساده و ابتدایی ساختار این دستگاه را نادیده می گیرد. اما یک تعویض کابل می تواند به راحتی بسیاری از خرابی های پروژکتور را از بین ببرد. پیشنهاد می کنیم زمانی برای تعمیر مشکلات رنگ در تصاویر پروژکتور اقدام کنید که تعویض کابل VGA متصل به پروژکتور، پاکسازی بدنه ی پروژکتور و تنظیم دوباره ی بخش نور و رنگ دستگاه کارساز نباشد.

حالت های مختلف مشکلات رنگ در تصاویر پروژکتور

مشکلات رنگ در تصاویر پروژکتور می تواند حالت های مختلفی داشته باشد. اینکه دقیقا رنگ تصویر های ویدئو پروژکتور به شکلی تغییر کرده و از روند اولیه ی خود دور شده است، تعیین کننده ی نوع تعمیر است. خرابی های رایج تصویر پروژکتور عبارتند از:

حالت های مختلف مشکلات رنگ در تصاویر پروژکتور

1. وجود هاله های رنگی در تصویر

اگر در نمایش هر تصویری که پروژکتور ارائه می دهد، سایه هایی به رنگ های زرد، قرمز، بنفش یا آبی دیده شود، مراجعه به مراکز تعمیراتی معتبر الزامی است. این ایراد یک نقص فنی مهم است که برطرف سازی آن خارج از عهده ی کاربران عادی است. هاله های رنگین کمانی به دلیل اختلالی در بخش چرخه رنگ پروژکتورهای DLP یا صفحات پلاریزه در پروژکتورهای LCD شکل می گیرند. البته شاید سرویس دهی و یا کالیبره مجدد ماژول رنگ نیز ایراد موجود در پروژکتور را مرتفع سازد. به هر حال مشکل هر چه که باشد در نمایندگی تعمیرات پروژکتور به بهترین شکل ممکن از بین خواهد رفت.

2. لکه های موجود بر روی تصاویر پروژکتور

لکه های کوچک و بزرگ در تصاویری که پروژکتور به نمایش می گذارد، می تواند ساده ترین مشکل احتمالی در پروژکتور باشد. رفع مشکلات رنگ در تصاویر پروژکتور در راستای از بین رفتن لکه های سیاه یا رنگی نمایان شده با سرویس دهی و پاکسازی صفحات پلاریزه، ماژول ها و چرخه ی رنگ انجام می شود. به طور کلی براساس عقیده ی کارشناسان هر 6 ماه یک بار باید وضعیت ویدئو پروژکتورها مورد بررسی قرار بگیرند و به طور اصولی و صحیح گردگیری شوند. برای انجام این سرویس های منظم دوره ای نیز می توانید از نمایندگی تعمیرات پروژکتور کمک بگیرید.

3. سیاهی کامل بخشی از تصاویر پروژکتور

ویدئو پروژکتورهای DLP معمولا با شکستگی تراشه ی خاصی درون خود دیگر قدرت سابق را در ارائه ی تصاویر ندارند. در چنین شرایطی سیاهی کامل یا حذف نیمی از تصاویر پروژکتور امری طبیعی است. تعمیر مشکلات رنگ در تصاویر پروژکتور برای رفع این مشکل با تعویض تراشه شکسته شده DLP ممکن خواهد بود. البته خرابی های مرتبط با بلوک های نوری و منشور ویدئو پروژکتور نیز به سیاه شدن بخشی از تصاویر پروژکتور ختم می شود. تکنسین های نمایندگی تعمیرات ویدئو پروژکتور با اعمال مراحل عیب یابی ریزبینانه ساختار پروژکتور را بررسی کرده و پس از شناسایی نوع ایراد، آن را تعمیر می نمایند.

این مقاله را از قلم نیندازید : بی رنگ شدن تصاویر در ویدئو پروژکتور

رفع مشکل نمایش رنگ ها در پروژکتور

1. تنظیمات و کالیبراسیون(Calibration) کاربر را تنظیم کنید

  • تنظیمات رنگ(color settings) را در منوی پروژکتور بررسی کنید.
  • در صورت امکان، پروژکتور را با استفاده از ابزار کالیبراسیون داخلی یا خارجی کالیبره کنید.

به منوی پروژکتور دسترسی پیدا کنید و به تنظیمات رنگ (color settings) بروید. دمای رنگ، روشنایی و کنتراست را برای دستیابی به تعادل رنگ تنظیم کنید. برای تنظیمات دقیق تر از ابزارهای کالیبراسیون داخلی یا دستگاه های کالیبراسیون رنگ خارجی استفاده کنید.

2. عیب یابی لپ تاپ یا کامپیوتر متصل به پروژکتور 

بررسی کنید که تجهیزات سیستم به درستی کار می کنند.
تنظیمات دستگاه را برای سازگاری رنگ و خروجی بررسی کنید.
مطمئن شوید که سیستم دارای آخرین ورژن سیستم عامل یا درایورهای نصب شده است. تنظیمات خروجی رنگ دستگاه را بررسی کنید و در صورت نیاز آنها را تنظیم کنید. اگر مشکلات رنگ پروژکتور همچنان ادامه دارد، پروژکتور را به سیستم دیگری وصل کنید.

تنظیم رنگ ویدئو پروژکتور

گاهی کاربران به هنگام مشاهده فیلم هاله هایی به رنگ آبی، قرمز یا سبز را روی ویدئو مشاهده می کنند که کیفیت تصویر را کاهش می دهد. اگر با این مشکل مواجه شدید ابتدا کابل VGA را مورد بررسی قرار دهید و در صورت خرابی آن یک کابل جدید خریداری نمایید.

فاکتور دیگری که باعث تغییر رنگ ویدئو پروژکتور می شود، اعمال تنظیمات اشتباه است. در برخی از مدل های پروژکتورها باید از طریق بخش منو یا پنل این تجهیزات گزینه Source یا Input را انتخاب کرده و تنظیمات مربوط به رنگ را دوباره انجام دهید.

در برخی دیگر نیز برای اعمال مجدد تنظیم رنگ ویدئو پروژکتور می توانید از طریق منو وارد قسمت image شوید. در این بخش گزینه های زیر را خواهید دید:

  • Brightness : توسط این گزینه تنظیمات مربوط به روشنایی تصویر انجام می شود. این مورد را با توجه به میزان روشنایی محیط تنظیم نمایید. مثلا اگر اتاق تاریک باشید، اندکی میزان Brightness را کمتر کنید.
  • Color Saturation : با این آیتم شدت رنگ تنظیم می گردد.
  • Contrast : با بالا بردن کنتراست تصویر طبیعی تر نشان داده می شود.

اگر این روش جواب نداد از طریق ریست فکتوری تنظیمات دستگاه را به حالت کارخانه برگردانید. با این کار کلیه تنظیمات اشتباه از بین رفته و می توانید رنگ را مجددا تنظیم کنید.

تعمیر ویدئو پروژکتورهای مختلف را از ما بخواهید

ویدئو پروژکتور دستگاهی با ساختار مدرن و حساس می باشد که ممکن است پس از مدتی استفاده دچار خرابی شود بنابراین در نگهداری ویدئو پروژکتور باید نهایت دقت را به کار ببرید. در این راستا نمایندگی تعمیرات پروژکتور مناسبترین گزینه ی انتخابی است. این نمایندگی مرکزی فوق تخصصی است که زیر نظر کارشناسان مجرب و ماهر اداره می شود. با حضور در یکی از شعب نمایندگی تعمیرات پروژکتور بالاترین سطح از خدمات را در مدت زمان کوتاهی دریافت کنید. کیفیت و اصالت امور تعمیراتی این مجموعه نیز با ارائه ی گارانتی و ضمانت نامه های معتبر کتبی تضمین می شوند.

4.5/5 (4 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩