اشتراک گذاری

نشانه های خرابی و نحوه تعمیر لیزر ویدئو پروژکتور

یک ویدئو پروژکتور از قطعات مختلفی تشکیل شده است. یکی از این قطعات حائز اهمیت در این دستگاه ها، لیزر است. لیزر در ویدئو پروژکتور همان نور آبی رنگی است که در زمان نمایش تصویر دستگاه از آن ساطع می شود. عملکرد لیزر ویدئو پروژکتور با نور و رنگ دستگاه مرتبط است و از این رو کارکرد درست آن برای نمایش درست و بدون مشکل تصویر اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل تعمیر لیزر ویدئو پروژکتور از اهمیت زیادی برخوردار است.

یک سری موارد می تواند موجب بروز مشکل در لیزر دستگاه شده و به دنبال آن نیاز به تعمیرات این قطعه را موجب شود. برای تعمیر کردن لیزر ویدئو پروژکتور به تخصص و مهارت بالایی نیاز است و تعمیرکار باید کاملا به ساختار و نوع عملکرد این دستگاه تسلط داشته باشد. برای این منظور اولین قدم تشخیص خرابی لیزر بر اساس نشانه های خرابی آن است و در ادامه باید با توجه به مشکلی که در آن دیده می شود، اقدام به تعمیر لیزر ویدئو پروژکتور کرد. در ادامه به بررسی تمام این موارد می پردازیم.

تعمیر لیزر ویدئو پروژکتور

آشنایی با عملکرد لیزر در ویدئو پروژکتور

پیش از بررسی نشانه های خرابی و نحوه تعمیر لیزر ویدئو پروژکتور باید ببینیم این قطعه چه عملکردی دارد و چطور در ویدئو پروژکتور کار می کند. یک ویدئو پروژکتور باید تصاویر انفورماتیک را به یک سری تصاویر قابل نمایش تبدیل کند. برای نمایش این تصویر در دستگاه های جدید تر قطعه ای به نام لیزر وجود دارد که با ترکیب شدن آن با ال ای دی یک سری لامپ های جدید لیزری را در این دستگاه ها ایجاد کرده اند.

این ترکیب لامپ برای نمایش نور آبی در مرحله نخست و ترکیب آن با نور فسفری پروژکتور وارد عمل شده و در مرحله بعدی نیز ال ای دی رنگ قرمز را ایجاد می کند. به این ترتیب رنگ های اصلی در ویدئو پروژکتور ایجاد شده و به این ترتیب رنگ تصاویر به دست می آید. اگر لیزر دچار مشکل شود و درست کار نکند، در رنگ های تصویر ارائه شده اختلال ایجاد می شود و ویدئو پروژکتور عملکرد مناسبی نخواهد داشت.

چگونه بفهمیم به تعمیر لیزر ویدئو پروژکتور نیاز است؟

برای این که به موقع برای تعمیر کردن لیزر ویدئو پروژکتور اقدام کنیم باید ببینیم چه نشانه هایی به ما از خرابی این قطعه می گویند. اولین مورد کیفیت نور و رنگ تصویری است که ویدئو پروژکتور مورد نظر نمایش می دهد. در واقع در صورت خرابی لیزر ویدئو پروژکتور و کاهش کیفیت آن، تصویر و رنگ آن تحت تاثیر قرار می گیرد و دیگر کیفیت لازم را ندارد.

بنابراین اگر در تصویر نمایش داده شده اختلالی وجود داشته باشد یا این که رنگ های تصویر ارائه شده به هم ریخته باشد، باید برای تعمیر لیزر ویدئو پروژکتور به یک مرکز تعمیرات تخصصی مراجعه کرد. نمایش به هم ریخته تصویر، به ریختن رنگ های یک تصویر و مواردی از این دست نشان دهنده بروز مشکل در لیزر دستگاه است و باید به دقت ویدئو پروژکتور را عیب یابی و بررسی کرد. البته در کنار لیزر، لنز و لامپ دستگاه هم باید در نظر گرفته شود. برای مثال شاید به تعمیر لامپ بلاست ویدئو پروژکتور هم نیاز باشد.

آیا امکان تعمیرکردن لیزر در ویدئو پروژکتور وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت تعمیر کردن لیزر ویدئو پروژکتور به این بستگی دارد که تا چه میزان آسیبی به این قطعه وارد شده است. البته معمولا لیزر ویدئو پروژکتور ها قطعه ای قابل تعمیر است و در بیشتر موارد خصوصا اگر تعمیرکار تجربه و مهارت کافی داشته باشد، می تواند لیزر را تعمیر کند. برای تعمیر لیزر ویدئو پروژکتور باید این قطعه توسط تعمیرکار بررسی و عیب یابی شود تا نوع خرابی و میزان آسیب وارد شده به آن دقیقا مشخص گردد.

در نتیجه تعمیرکار می تواند بر اساس نوع و میزان آسیبی که به لیزر دستگاه وارد شده است، بهترین رویکرد تعمیراتی برای ترمیم لیزر را انتخاب کند. در این خصوص و برای افزایش احتمال ترمیم لیزر ویدئو پروژکتور مراجعه به یک مرکز تعمیرات تخصصی معتبر اهمیت دارد. مرکز سخت افزار ایران یک مرکز تخصصی تعمیرات ویدئو پروژکتور است که تعمیرات مختلف این دستگاه از جمله تعمیرات لنز ویدئو پروژکتور را انجام می دهد.

تعویض لیزر ویدئو پروژکتور

 درست است که در کل در بیشتر موارد خرابی لیزر، امکان تعمیر لیزر ویدئو پروژکتور وجود دارد، اما با این حال گاهی نیز میزان آسیبی که به این قطعه وارد شده به حدی است که نمی توان آن را ترمیم کرد. در نتیجه باید لیزر دستگاه را با یک نمونه جدید و سازگار با دستگاه تعویض کرد. نکته مهم در خصوص تعویض لیزر ویدئو پروژکتور استفاده از یک لیزر اصلی و اورجینال است. استفاده از لیزر های غیر اصلی می تواند کیفیت تصویر ارائه شده در ویدئو پروژکتور به شدت تحت تاثیر قرار داده و از آن بکاهد. قطعا مراجعه به یک مرکز تعمیرات تخصصی معتبر می تواند کیفیت دستگاه را درست مانند روز اول حفظ کند.

Rate this post

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩