اشتراک گذاری

رفع ارور لامپ در ویدئو پروژکتور

امروزه در اتاق کنفرانس ، مکان های کنسرت ، مدارس و حتی در خانه از ویدئو پروژکتور برای نمایش فیلم ها و تصاویر استفاده می کنند. اگر چه کار با این وسیله می تواند خیلی ساده باشد ولی باید بدانید که چگونه از آن نگهداری کنید تا همیشه در شرایط ایده آل خود باقی بماند. دلایل زیادی وجود دارد که می تواند عملکرد ویدئو پروژکتور شما را تحت تاثیر قرار داده و مختل کند که برخی از این دلایل مربوط به ارور لامپ در ویدئو پروژکتور است. البته نکته خوب این است که می توانید علائم هشدار دهنده دستگاه را در زمان درست تشخیص داده و برای جلوگیری از خراب شدن آن به موقع اقدام کنید.

لامپ ویدئو پروژکتور بخش مهمی از این دستگاه است و وظیفه ان انتقال تصاویر از یک منبع ویدئویی به یک سطح بزرگ است و استفاده از دستگاه زمانی که لامپ آن از کار بیفتد ، امکان پذیر نیست. بنابراین در تا انتهای این مقاله از نمایندگی تعمیرات ویدئو پروژکتور با ما همراه باشید تا بتوانید به موقع برای رفع خطای لامپ در ویدئو پروژکتور خود اقدام کرده و مانع از کار افتادن آن شوید.

ارور لامپ در ویدئو پروژکتور

اینو بخون حتما به کارت میاد : آموزش تعویض لامپ پروژکتور

انواع چراغ های ویدئو پروژکتور

به طور کلی سه چراغ که از همه موارد رایج تر هستند در ویدئو پروژکتور وجود دارد که عبارتند از : چراغ پاور ، چراغ لامپ ، چراغ دمای ویدئو پروژکتور. زمانی که دستگاه در شرایط کاری خوبی قرار دارد ، هنگام روشن بودن شما یک چراغ سبز را مشاهده کرده و چراغ دما روشن نمی شود.

اما گاهی ممکن است که چراغ دمای ویدئو پروژکتور به رنگ نارنجی یا قرمز و حالت چشمک زن در آید و همچنین گاهی نیز ممکن است که چراغ لامپ ویدئو پروژکتور شما با ارور مواجه شود که این ارورها و چراغ های چشمک زن می توانند به دلایل مختلفی ظاهر شوند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

معنای ارورهای مختلف در چراغ های ویدئو پروژکتور

  • اگر چراغ لامپ دستگاه خاموش بوده و چراغ پاور به حالت چشمک زن قرمز و چراغ دما به حالت چشمک زن نارنجی باشد یعنی ویدئو پروژکتور داغ کرده است.
  • اگر چراغ لامپ خاموش و چراغ های پاور و دما قرمز باشند یعنی ویدئو پروژکتور بیش از حد گرم شده و خاموش شده است.
  • اگر چراغ لامپ در حالت چشمک زن نارنجی و چراغ پاور در حالتی متفاوت و چراغ دما به صورت چشمک زن نارنجی باشد آنگاه معنی خطای لامپ در ویدئو پروژکتور شما این است که یک مانع در اطراف پنجره دستگاه شناسایی شده است.
  • اگر همه ی چراغ های دستگاه به حالت چشمک زن قرمز باشند آنگاه یعنی شما برای رفع ارور لامپ ویدئو پروژکتور خود و بقیه چراغ های آن باید اقدام به رفع یک خطای داخلی در دستگاه کنید.
  • اگر چراغ لامپ خاموش بوده و چراغ پاور به رنگ قرمز و چراغ دما به حالت چشمک زن قرمز باشد یعنی مشکلی در فن یا سنسور ویدئو پروژکتور به وجود آمده است.

دلایل ایجاد خطای لامپ در ویدئو پروژکتور

1. پایان یافتن عمر مفید لامپ

وقتی به دفترچه راهنمای دستگاه خود نگاه کنید متوجه می شوید که میزان عمر مفید لامپ آن 1900 ساعت است یعنی پس از این ساعت و ادامه استفاده ، روشنایی و کیفیت خروجی دستگاه کم شده و یک خطا ممکن است برای شما ظاهر شود که برای رفع این ارور لامپ در ویدئو پروژکتور خود باید  لامپ آن را تعویض کنید.

2. بالا رفتن دمای لامپ

بالا رفتن دما نیز یکی دیگر از دلایل ایجاد خطا در لامپ ویدئو پروژکتور است و زمانی ظاهر می شود که شما بیش از اندازه از دستگاه استفاده کرده اید و یا آن را در معرض دماهای بالا و یا محیط های گرم قرار داده اید که در این هنگام باید برای رفع خطای لامپ ویدئو پروژکتور خود اقدام نموده تا عملکرد دستگاه شما دچار مشکل نشود.

برای رفع این ارور لامپ در ویدئو پروژکتور خود باید ، همیشه دمای محیطی که دستگاه در آن قرار دارد را تنظیم کرده و همچنین  چند ساعتی را در طول روز از آن استفاده نکنید و به عمر مفید لامپ نیز توجه کنید.

ویدئو پروژکتور شما باید هوا را در گردش نگه دارد تا بتواند دمای خود را تنظیم کند اگر اجسام مختلفی مانند کتاب یا ورق های کاغذ دریچه های این دستگاه را مسدود کنند هوا نمی تواند از آن خارج شده و در نتیجه ویدئو پروژکتور داغ می کند.

3. کثیف شدن لامپ

اگر لامپ دستگاه تعویض کنید و باز هم خطای لامپ در ویدئو پروژکتور شما رفع نشده باشد ممکن است که در هنگام تعویض لامپ چربی دست شما بر روی آن باقی مانده باشد و باعث کثیف شدن لامپ شود. که در این صورت نیز برای رفع ارور لامپ در ویدئو پروژکتور خود باید لامپ آن را به خوبی تمیز کنید.

این مقاله ی کاربردی را از دست ندهید : چگونه می توان طول عمر لامپ ویدئو پروژکتور را افزایش داد؟

ارور لامپ در ویدئو پروژکتور

4. بی کیفیت بودن لامپ

اگر برای دستگاه خود یک لامپ بی کیفیت تهیه کنید ممکن است عملکرد آن با اختلال همراه باشد و دستگاه دائما ارور دهد که بدیهی است در این هنگام برای رفع خطای لامپ در ویدئو پروژکتور باید این لامپ را تعویض کرده و از یک نوع با کیفیت آن استفاده کنید.

5. ریست ساعات لامپ

گاهی نیز ویدئو پروژکتور هیچ تصویری را نشان نمی دهد که برای رفع این ارور در ویدئو پروژکتور خود باید ساعات لامپ آن را ریست کنید.

Rate this post

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩