اشتراک گذاری

دلایل پرش تصویر ویدئو پروژکتور

پرش تصویر ویدیو پروژکتور به دلایل مختلف ایجاد می گردد که از جمله آن ها می توان به کثیفی تونر آیینه، تداخلات الکتریکی و غیره اشاره نمود. برای این که بتوان از مشکل پیشگیری کرد، باید دستگاه به موقع سرویس شود، تا درصد خرابی آن به حداقل میزان برسد. در این نوشتار با علل ایجاد این مسئله و راه کارهای برطرف کردن آن آشنا خواهید شد.

پرش تصویر ویدئو پروژکتور

علت پرش تصویر ویدیو پروژکتور چیست؟

پرش تصویر ویدئو پروژکتور علل گوناگونی دارد که برخی از آن ها در زیر آورده شده است:

  1. متصل کردن مستقیم کابل به پورت دستگاه موجب اختلال در عملکرد ویدئو ‌پروژکتور می گردد. بهتر است که هنگام اتصال کابل به پورت از مبدل استفاده شود، در غیر این صورت ممکن است که تصویر دچار پرش گردد. همچنین اگر پورت ها باهم سازگار نباشند، شاهد افت کیفیت در تصاویر خواهید بود.
  2. عدم شناسایی پورت ها هم در اغلب موارد موجب مشکلات این چنینی می شود. البته اتصال نادرست کابل ها به پورت نیز در بروز پرش تصویر دخیل هستند.
  3. چنانچه از کابل های بیش از حد بلند برای اتصال پروژکتور به سیستم استفاده شود، باعث کاهش سرعت انتقال اطلاعات می گردد و نهایتا پرش تصویر اتفاق می افتد.
  4. گاهی هم عدم تطابق دی ام دی دستگاه با رزولوشن رایانه موجب بروز این مشکل می گردد. در این حالت لازم است که رزولوشن را تغییر دهید. به این منظور وارد تنظیمات کامپیوتر شده و روی گزینه Display کلیک کنید. سپس تغییرات لازم رزولوشن را در بخش Display Resolution انجام دهید.

پرش تصویر به علت صدمه دیدن قطعات پروژکتور

ایراداتی که در بخش های مختلف دستگاه به وجود آمده و موجب پرش تصویر ویدئو پروژکتور می‌شود، عبارتند از:

  • آسیب دیدن سنسور کالیبره
  • خرابی کابل ها و پورت ها
  • کم بودن نور لامپ که نهایتا موجب عملکرد نادرست کالرویل می شود
  • خراب شدن چرخ رنگ یا عدم فعالسازی موتور چرخ رنگ

برای حل مشکل پرش تصویر بعضی مواقع لازم است که قطعه مورد نظر تمیز شود و آلودگی و گرد و غبار های آن برطرف گردد و گاهی نیز تنها با تعمیر و تعویض قطعه مسئله حل می شود.

به عنوان مثال چنانچه بعد از چک کردن دستگاه متوجه شدید که لامپ پوشیده از گرد و غبار و آلودگی شده است، باید آن را به دقت تمیز کنید. عدم توجه به این مسئله باعث می‌شود که نور با قدرت کمتر تابیده شود و تصویر دچار پرش گردد. اما اگر مشکل از جانب موتور دستگاه باشد، توصیه می شود حتماً یک تکنسین ماهر و تجربه اقدام به تعمیر کردن آن نمایند.

خاموش شدن موتور چرخ رنگ و پرش تصویر

چرخ رنگ نیروی خود را از موتور می گیرد. روی این قطعه یک سنسوری به نام کالیبره تعبیه شده است که باعث روشن شدن  موتور کالرویل می شود. حال اگر عملکرد سنسور دچار اختلال شود، ممکن است که تصویر پروژکتور مدام بپرد.

چگونه از پرش تصویر پروژکتور جلوگیری کنید؟

اگر در نگهداری از دستگاه دقت کنید، می توانید جلوی پرش تصویر ویدئو پروژکتور را بگیرید. سرویس دستگاه توسط یک تکنسین ماهر تا حد زیادی از این مشکل پیشگیری می‌کند. به این منظور ضروری است که قطعاتی نظیر لامپ، موتور، سنسور و کالرویل همواره تمیز شوند.

نگهداری اصولی از لامپ دستگاه نیز اهمیت بسیار زیادی دارد؛ زیرا در صورتی که لامپ کم نور شود، موتور به طور کامل فعال نشده و تصویر می پرد. برای نگهداری بهینه از لامپ سعی کنید که دستگاه را به مدت طولانی روشن نگذارید، چون با این کار از دوام و طول عمر لامپ کاسته می شود.

گاهی نیز گرد و غبار در قسمت های نوری پروژکتور یک سری لکه ها را بر روی تصویر به وجود می آورد. در این شرایط کردن پاک کردن ماژول دستگاه در برطرف کردن این لکه ها که گاهی به رنگ سیاه و در بعضی مواقع هم رنگی دیده می شوند، موثر است. ممکن است وجود لکه روی تصویر پروژکتور به علت صدمه دیدن چیپ، منشور و یا بلوک های نوری هم به وجود می آید.

تار شدن تصویر پروژکتور

بعضی از اوقات تصویر تلویزیون تار می شود که این مسئله به دلایل مختلفی همچون کثیفی لنز و یا ضعیف شدن لامپ دستگاه به وجود می آید. همچنین تار شدن تصویر ممکن است به دلیل ایراد در کیفیت صفحه نمایش باشد. باید تک تک موارد را چک کنید، تا بتوانید علت اصلی مسئله را بیابید.

5/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩