اشتراک گذاری

نحوه عیب یابی و تعمیر درایور پروژکتور

تعمیر درایور پروژکتور یکی از خدمات بسیار تخصصی و زیر مجموعه تعمیر لامپ ویدئو پروژکتور است که انجام آن به دقت بسیار بالایی نیاز دارد. این سرویس تعمیراتی حساس در نمایندگی تعمیرات ویدئو پروژکتور_ متخصص در عیب یابی و تعمیر انواع پروژکتور_ با بهترین کیفیت انجام می شود. اما درایور پروژکتور دقیقا به چه بخشی اشاره دارد؟ بیشتر لامپ های مورد استفاده در انواع مختلف پروژکتور ها از نوع ال ای دی است. ال ای دی ها مزیت های زیادی دارند که از جمله آن ها می توان به کیفیت بالاتر نور و روشنایی و طول عمر بیشتر این لامپ ها اشاره کرد.

از همه مهم تر این که لامپ های ال ای دی از لحاظ مصرف انرژی نیز بهینه تر هستند. اما در انواع لامپ های ال ای دی جدید مورد استفاده در پروژکتور ها، از قطعه ای به نام درایور استفاده می شود. در صورت خرابی این قطعه به عیب یابی و تعمیر درایور ال ای دی پروژکتور نیاز است تا مجدد دستگاه کارکرد خود را به دست آورد. اما برای درک بهتر نحوه تعمیر درایور پروژکتور، بهتر است ابتدا با ساختار و عملکرد آن در پروژکتور ها آشنا شویم.

تعمیر درایور پروژکتور

درایور ال ای دی پروژکتور چه ساختار و عملکردی دارد؟

این قطعه بخش مهمی در لامپ های ال ای دی مورد استفاده در پروژکتور ها را تشکیل می دهد و کیفیت بالا و کارکرد مناسب آن نقش به سزایی در نوع عملکرد پروژکتور مورد نظر خواهد داشت. درایور ال ای دی باید جریان ورودی را از متناوب به مستقیم تبدیل کند تا لامپ به درستی و یکپارچه کار کند. در واقع درایور برق قوی خانگی را به یک جریان برق قابل تنظیم و مناسب برای ال ای دی ها تبدیل می کند. حال هر چه عملکرد درایور بهتر و با کیفیت تر باشد، قیمت، کارایی و قابلیت های لامپ پروژکتور نیز بالاتر و بهتر است و به نوبه آن پروژکتور تصویر با کیفیت تر و بهتری را نمایش می دهد.

یک درایور بدون مشکل و با کیفیت باید ضریب توان بالاتری داشته باشد و سوسو نزند. از طرفی نیز باید توان محافظتی قابل قبولی در برابر اتصالی ها و کم و زیاد شدن جریان ورودی داشته باشد. در صورت کیفیت پایین درایور یا خرابی آن، لامپ ال ای دی چشمک می زند و نور مناسبی نخواهد داشت. به همین دلیل تعمیر درایور پروژکتور اهمیت بسیار بالایی دارد. در راهنمای خرید ویدئو پروژکتور، به کیفیت درایور لامپ ال ای دی توجه زیادی می شود.

دلایل خرابی و نیاز به تعمیر درایور پروژکتور چیست؟

اولین موردی که می تواند موجب خرابی درایور پروژکتور شود، بی کیفیت بودن و ضعیف بودن خود درایور مورد استفاده در لامپ ال ای دی است. اگر این قطعه کیفیت لازم را نداشته باشد، نمی تواند در برابر کم و زیاد شدن های جریان مقاومت کرده و زود بخش های مختلف آن دچار مشکل خواهند شد. معمولا در اثر سرد شدن لحیم کاری در درایور یا از بین رفتن آن درایور خراب می شود.

از طرفی بروز مشکل در نوسانات جریان برق، گرمای بیش از حد پروژکتور و عدم کنترل آن به دلیل نداشتن یک هیت سینک مناسب و مواردی از این دست مهم ترین دلایل خرابی درایور و نیاز به تعمیر درایور ال ای دی پروژکتور مورد نظر است. در این صورت معمولا لامپ پروژکتور شروع به چشمک زدن می کند و به تدریج با کاهش نور و روشنایی، لامپ آن دیگر از کار می افتد. اولین قدم در تعمیر درایور پروژکتور، عیب یابی و تشخیص خرابی این قطعه است.

قطعات تشکیل دهنده درایور پروژکتور

برای بررسی نحوه عیب یابی و تعمیر درایور پروژکتور باید ابتدا با قطعات تشکیل دهنده درایور آشنا بود، چرا که خرابی هر یک از این قطعات می تواند در عملکرد درایور تاثیر گذاشته و هر کدام را می تواند گزینه تعویض برای تعمیر درایور ال ای دی پروژکتور در نظر گرفت. مهم ترین قطعات شامل موارد زیر است:

  • خازن تغذیه
  • فیوز
  • پل دیود
  • مقاومت های SMD
  • مافست
  • مدار ها
  • آی سی
  • خازن خروجی
  • دیود خروجی

نحوه عیب یابی درایور پروژکتور

برای تعمیر درایور پروژکتور باید ابتدا این قطعه را عیب یابی کرد و بخش ها و قطعات متعدد تشکیل دهنده درایور را بررسی و تست کرد. این کار را با باز کردن پروژکتور و لامپ آن آغاز می کنند. سپس باید درایور را به جریان برق وصل کرد و میزان ولتاژ آن را اندازه گرفت. با بررسی میزان ولتاژ خروجی از درایور می توان متوجه شد که آیا این قطعه سالم است یا دچار خرابی شده است. این ولتاژ در حالت عادی باید بین 50 تا 300 ولت باشد. در صورت وجود نوسان بالا در ولتاژ نمایش داده شده یا قطع شدن ولتاژ، می توان به خرابی درایور پی برد.

علاوه بر این شکل ظاهری و شرایط درایور نیز می تواند از خرابی یا عدم خرابی آن ما را مطلع کند. تست فیوز و پل دیود با مولتی متر، تست مافست با ترانزیستور سنج، بررسی خازن ها و تست خازن تغذیه با خازن سنج، تست آی سی های درایور و لحیم کاری های مدار های درایور از دیگر موارد مهم در تست و عیب یابی این قطعه هستند. بر اساس نتایج به دست آمده از هر یک از این تست های عیب یابی تخصصی، نحوه تعمیر درایور ال ای دی پروژکتور مورد نظر مشخص خواهد شد.

نحوه تعمیر درایور پروژکتور

مرحله آخر بعد از تست و عیب یابی لامپ ال ای دی و درایور آن، تعمیر تخصصی این قطعه با توجه به نوع مشکل آن است. عیب یابی تخصصی نقش بسیار مهمی در کیفیت و کم و کاست تعمیر درایور ال ای دی پروژکتور مورد نظر خواهد داشت. برای مثال اگر خازن ها مشکل داشته باشند، معمولا جریان قطع شده و باید این خازن ها را تعویض کرد.

مثال دیگر در مورد مقاومت های SMD در درایور است. در صورت خرابی این قطعه نیز می توان از ظاهر آن ها متوجه شد و با تعویض شان مشکل درایور را برطرف کرد. آی سی نیز قطعه ای است که در صورت خرابی به سختی می توان آن را جایگزین کرد. هر کدام از این قطعات می توانند در تعمیر درایور پروژکتور مد نظر قرار بگیرند. برای تعمیر معمولا به هر یک از این قطعات مانند خازن، مقاومت، دیود و … به همراه ابزار های تخصصی مانند مولتی متر، سیم لحیم، هویه، منبع تغذیه و انبریک نیاز است.

5/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩